Karta Dużej Rodziny
Czym jest karta dużej Rodziny?
Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat.
Dzieci legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, po osiągnięciu odpowiednio 18. lub 25. roku życia otrzymują Kartę na okres ważności orzeczenia.
Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze mogą korzystać z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju.
Dzięki Karcie osoby z rodzin wielodzietnych mogą korzystać m.in. z ustawowych zniżek na przejazdy kolejowe – rodzice lub małżonkowie rodziców 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne; zniżek w opłatach paszportowych – 75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. dla rodziców i małżonków rodziców oraz darmowych wstępów do parków narodowych.
Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Przystępując do programu zyskują prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny”. Wykaz zniżek dostępnych w ramach Karty Dużej Rodziny jest dostępny tutaj.
Więcej informacji na temat Karty Dużej Rodziny można znaleźć na stronie https://rodzina.gov.pl/duza-rodzina
Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny można pobrać tutaj.
Kartę przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek członka rodziny wielodzietnej.
Dyżur telefoniczny dla gmin i obywateli od poniedziałku do piątku w godzinach 10 - 12 prowadzi:
- Katarzyna Krzewska (22) 529 07 61
- Kontakt do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych - Helpdesk: (22) 235 43 60
Aplikacja mobilna Karta dużej Rodziny
Aplikacja mobilna pozwoli posiadaczom Karty wyszukać interesujące zniżki oraz otrzymywać powiadomienia o nowych ofertach, wyszukiwać informacji o nowych Partnerach Karty Dużej Rodziny, ofert Partnerów, a także innych informacji związanych z Kartą. Korzystanie z Karty będzie możliwe maksymalnie po 24 godzinach od jej przyznania przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, bez oczekiwania na wydruk plastikowego nośnika.
Wnioskując o KRD będzie można wybrać Kartę w formie tradycyjnej oraz elektronicznej lub w jednej z tych form. Przy czym wybranie drugiej formy w późniejszym terminie będzie się wiązać z wniesieniem opłaty 9,21 zł. Wyjątek stanowi sytuacja, w której członek rodziny złożył wniosek o tradycyjną, plastikową KDR do 31 grudnia ubiegłego roku, a wniosek o wydanie Karty w formie elektronicznej złożył do 31 grudnia 2019 r.
Z Karty w formie elektronicznej będą mogli skorzystać także jej dotychczasowi posiadacze - wymaga to złożenia odpowiedniego wniosku.
Co zrobić aby uzyskać dostęp do aplikacji KDR?
Według nowych przepisów, które zaczęły obowiązywać z początkiem tego roku, aby otrzymać dostęp do aplikacji KDR wymagane jest podanie numeru telefonu i adresu poczty elektronicznej. Ministerstwo podaje, że dane są niezbędne do założenia konta i aktywacji Karty na urządzeniu mobilnym. Ponadto, dane będą niezbędne do odblokowania konta w przypadku zapomnienia hasła przez użytkownika.
Z początkiem roku zmieniły się także zasady korzystania z Karty. W myśl przepisów obowiązujących do końca roku, KDR dla dziecka uczącego się w szkole wyższej będzie przyznawana do końca roku akademickiego, w którym planowane jest ukończenie przez niego nauki. Od przyszłego roku Karta będzie ważna do 30 września, w którym jest planowane zakończenie nauki.
Nowelizacja dotychczasowego prawa sprawiła, że od 2019 r. z Karty będą mogły korzystać wszyscy rodzice, którzy kiedykolwiek posiadali na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci. Od stycznia tego roku został rozszerzony krąg cudzoziemców posiadających prawo do Karty o osoby, które mają zezwolenie na pobyt czasowy udzielony w celu połączenia z rodziną.
więcej informacji można znaleźć: tutaj