Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Narodowy Spis Powszechny Mieszkań i Ludności 2011

 

 

           
         JPEGlogo_nsp_2011.jpeg (21,27KB)
          logo_nsp_2011.jpeg

 

          INFORMACJA URZĘDU STATYSTYCZNEGO W OPOLU DOTYCZĄCA ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA

          I PRACY ANKIETERÓW STATYSTYCZNYCH

          PDFUS Opole - zapewnienie bezpieczeństwa.pdf (198,96KB)  
 

 

INFORMACJA O NARODOWYM SPISIE POWSZECHNYM LUDNOŚCI I MIESZKAŃ W 2011 ROKU

 


  • Zarządzeniem Nr 332/2010 Wójta Gminy Komprachcice z dnia 06 grudnia 2010r. wyznaczono lidera gminnego, którym na okres Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań jest inspektor spraw obywatelskich – Iwona Bartos.
  • Zarządzeniem Nr 333/2010 Wójta Gminy Komprachcice z dnia 06 grudnia 2010r., do wykonywania prac związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2011r. utworzono Gminne Biuro Spisowe w skład, którego wchodzą :

Sekretarz Gminy – kierownik biura – Maria Grot

Inspektor Spraw Obywatelskich – lider gminny – Iwona Bartos

Inspektor ds. płac – członek – Danuta Bugla

Podinspektor ds. gospodarki nieruchomościami i rolnictwa – członek – Sebastian Dambiec.

 

                                                                                                                                Wójt Gminy

                                                                                                                                Paweł Smolarek

 

TELEFONY GMINNEGO BIURA SPISOWEGO W KOMPRACHCICACH :   77 403 17 11 lub 77 403 17 00/01

 

JPEGnsp2011-plakat3.jpeg (147,72KB)
nsp2011-plakat3.jpeg                                                              

               

         TERMIN OBCHODU PRZEDSPISOWEGO:

                01 do 17 marca br.

                 DOCInformacja o przedspisie.doc (333,50KB)

 

         TERMIN NSP :

                01 kwietnia do 30 czerwca br.

                 DOCNSP 2011,SAMOSPIS INTERNETOWY.doc (30,50KB)

                  DOCProcedura samospisu.doc (26,00KB)

 

WAŻNE INFORMACJE DLA RESPONDENTA

 

1. Ogólne informacje o spisie

 

Spisy powszechne ludności i mieszkań przeprowadzane są średnio raz na 10 lat.

 Zadaniem statystyki jest zebranie informacji i wskazanie ich zmienności w czasie, pozwalającej na dokonywanie prognoz, natomiast statystyka nie interpretuje danych i nie udostępnia danych jednostkowych. W ten sposób przygotowane dane stają się źródłem do podejmowania strategicznych decyzji, np. o tworzeniu miejsc pracy, o potrzebie zapewnienia na danym obszarze kraju odpowiedniego zaplecza edukacyjnowychowawczego (szkoły, przedszkola, żłobki itp.), o działaniach przeciw bezrobociu poprzez wprowadzanie odpowiednich profili kształcenia w zależności od istniejącego na danym terenie rynku pracy, o budowie mieszkań itp.

Spis powszechny jest badaniem, które w sposób kompleksowy dostarcza danych do podejmowania takich właśnie decyzji. Żadne inne badanie podobnych danych nie dostarczy.

 Już 2 tys. lat temu ludzie wymyślili spisy powszechne i do dziś nie znaleźli lepszego sposobu, aby nas policzyć i dowiedzieć się, w jakich warunkach żyjemy i jakie są nasze potrzeby.

 

2. Informacje o e-spisie

 

W Polsce w tegorocznym spisie po raz pierwszy zastosowano metodę  espisu, czyli spisu elektronicznego, co pozwala na radykalne obniżenie liczby rachmistrzów spisowych i całkowite wyeliminowanie papierowych formularzy spisowych. szczególnie zalecana jest metoda esamospisu internetowego, dzięki której każdy obywatel może:

 

dowiedzieć się, jakie informacje o nim są zebrane w rejestrach państwowych i sprawdzić ich zgodność oraz w razie konieczności poprawić te informacje, jeśli są nieaktualne,

 

wypełnić formularz spisowy w dowolnym czasie, ale należy pamiętać, żeby zrobić to w okresie od 1 kwietnia do 16 czerwca i o tym, że od pierwszego zalogowania się do systemu mamy 14 dni na zakończenie spisywania,

 

uniknąć wizyty rachmistrza spisowego, która może dla części osób nastąpić w terminie mało komfortowym z punktu widzenia osobistej dyspozycji czasem

 

3. Obowiązek spisowy respondenta

 

Samospisu dokonujemy od dnia 1 kwietnia , poprzez zalogowanie się do systemu i po uwierzytelnieniu swojej osoby, wypełnieniu formularza spisowego. Uwierzytelnienie służy ochronie formularza spisowego zawierającego tylko i wyłącznie nasze dane oraz uruchomieniu działań związanych z jednoczesnym szyfrowaniem wprowadzonych przez nas danych do formularza, tak aby nikt naszych danych nie mógł odczytać.

Jedynym warunkiem dokonania samospisu jest dostęp do komputera z Internetem. Możemy się spisać sami lub poprosić o pomoc członka rodziny lub znajomego jeśli mamy do nich zaufanie.

Jeżeli nie uda nam się samospisać, nie musimy tego nikomu zgłaszać. Zadzwoni wtedy do nas ankieter statystyczny lub przyjdzie rachmistrz spisowy i tej osobie, jeśli jest rzeczywiście rachmistrzem (musi nosić identyfikator podpisany przez dyrektora urzędu statystycznego, a jego wiarygodność możemy potwierdzić telefonicznie dzwoniąc na numer infolinii lub osobiście w urzędzie gminy lub urzędzie statystycznym) zgodnie z ustawą o spisie musimy odpowiedzieć na pytania spisowe.

Odpowiadając na pytania ankietera lub rachmistrza spełniamy obowiązek spisowy.

Dogodny termin spisu możemy ustalić z rachmistrzem.

Może również zdarzyć się taka sytuacja, że nikt do nas nie zadzwoni, ani nie przyjdzie żaden rachmistrz. Oznaczać to będzie, że wszystkie informacje o nas są już wpisane do formularza spisowego i zebrane zostały z rejestrów państwowych.

Możemy je obejrzeć logując się w Internecie tak, jak przy samospisie. W takim wypadku również nie musimy zgłaszać się do żadnego urzędu i sprawdzać, czy zostaliśmy spisani.

To obowiązkiem statystyki jest dopilnować, aby każdy z nas został policzony w spisie. Naszym obowiązkiem jest poddać się spisaniu, jeśli przyjdzie do nas rachmistrz.

 

4. Pomoc spisowa

 

Od 1 kwietnia zostanie uruchomiona ogólnopolska infolinia spisowa o numerach: 800 800 800 (bezpłatne połączenia z telefonów stacjonarnych) lub 22 4444 777 (zgodnie z taryfikatorem operatora sieci komórkowej), gdzie będzie można uzyskać:

• pomoc przy wypełnianiu formularzy spisowych w Internecie,

• informacje o spisie,

• informacje o rachmistrzach spisowych,

• informacje o terminie wizyty rachmistrza lub możliwym terminie jej przełożenia.

 

Infolinia będzie czynna codziennie w godzinach od 8.00 do 20.00 od poniedziałku do piątku i od 8.00 do 18.00 w soboty i w niedziele.

 

Warto odwiedzać stronę www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl, gdzie uzyskamy wiele przydatnych i ciekawych informacji na temat spisu.